Житомирянка Анна народила сина на 26-му тижні вагітності. Дениско на світ з’явився вагою лише 930 грамів. Сім’я дуже чекала дитину, але вагітність була проблемною. Молода мама, ледь стримуючи сльози, згадує пологи.

«Зараз вже набагато краще. Коли це сталося, це була паніка та істерика. Ой, не хочу згадувати. Важко взяти себе в руки», – каже породілля Анна Вінговська.

Вже три місяці Анна з малям у відділенні постінтенсивного догляду новонароджених недоношених дітей Житомирського обласного перинатального центру. Дениско вже важить майже два кілограми. Виходити недоношену дитину обходиться у понад 100 тис. грн. Приблизно стільки йде на підтримання життя упродовж трьох місяців.  

«Денис у нас дуже великий молодець. У нього велика тяга до життя. Він хоче жити», – сказала завідувач відділення постінтенсивного догляду та виходжування недоношених новонароджених Житомирського обласного перинатального центру Майя Смоляр.

«Перші два місяці ми лежали в реанімації. З 25 числа ми тут з дитиною. З чого починається день: зціджування, годування, переодягання... і так по колу», – розповідає породілля Анна Вінговська.

Зараз у відділенні для недоношених перебуває 17 діток. Від трьох малят рідні відмовилися одразу. Усі мають непрості вроджені вади. Діти потребують дороговартісного лікування та головне – дбайливого щохвилинного догляду.

«Дитина народилась 25 жовтня. Знаходиться у відділені без мами, давно виписана, яка поїхала у район і пропала», – повідомила завідувач відділення постінтенсивного догляду та виходжування недоношених новонароджених Житомирського обласного перинатального центру Майя Смоляр.

Дбають та виходжують покинутих дітей медсестри. Дівчата зізнаються: до немовлят звикають швидко.

«Весь догляд за дитиною: перевдягання памперса, підмивання, купання дитини, встановлення внутрішньовенних катетерів, зондів для годування, набирання ліків, введення тих самих ліків. Лежав хлопчик, фотографії на телефоні досі не видалені. Ми його тут і купали, і знімали на відео. Ставились як до своєї дитини», – сказала медична сестра відділення постінтенсивного догляду та виходжування недоношених новонароджених Житомирського обласного перинатального центру Світлана Анурова.

Головне завдання лікарів тут – виходити дитину до 2-х кілограмів. Це можливо завдяки сучасному обладнанню. Дитина з найменшою вагою, яку тут доглядали, мала вагу 560 грамів.           

«Особливість недоношених в тому, що вони не вміють дихати, не вміють тримати температуру, вони не вміють їсти. У них досить багато проблем. Є кувези для виходжування недоношених дітей. У них створюється оптимальний режим для виходжування. Вологість, температура, ці кувези затіняються для того, щоб діти мали змогу почуватись, як у мами в животику», – розповіла Майя Смоляр.

За останні 6 років житомирським медикам вдалося врятувати більше тисячі недоношених дітей. Впоратись зі стресом, пов’язаним із передчасними пологами, у лікарні допомагає психолог. Каже, що вчить маму виношувати дитину поза утробою.

«Вони обов’язково отримують знання, що таке методика „Кенгуру“. Це коли мама виношує дитину на своєму тілі. І формуємо відповідальне материнське ставлення по вихованню, вигодовуванню, доношуванню дитини, яка прийшла передчасно у цей світ», – сказав лікар-психотерапевт Житомирського обласного перинатального центру В'ячеслав Гаврилов.

Породіллі, які народили дітей раніше встановленого терміну, мають і свій секрет відповідального материнства.

«Вірити в те, що все буде добре», – сказала породілля Анна Вінговська.

Лікарі вкотре наголошують, що вагітність варто планувати і готуватися до батьківства.

«Кожна вагітність має бути бажаною. Дитя, яке має народитися на світ, має народитися здоровим і доношеним. Але якщо такі проблеми є, їх потрібно лікувати. Принаймні на тому рівні, на якому можна лікувати під час вагітності», – наголосила завідувач відділення постінтенсивного догляду та виходжування недоношених новонароджених Житомирського обласного перинатального центру.